Plan pracy

Cele doradcy zawodowego

w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie

•  Przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami i  możliwościami.
  • Kształtowanie postawy przedsiębiorczości i aktywności wobec pracy (aktywizacja zawodowa).
  • Rozbudzanie aspiracji zawodowych i motywowanie do działania.
  •  Kształtowanie umiejętności analizowania swoich cech osobowości w aspekcie wyboru zawodu.
  • Dostarczanie informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego.
  • Kształtowanie umiejętności pracy w zespole, komunikatywności, zaangażowania.
  •  Kształtowanie szacunku do pracy.
  •  Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji.
  • Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych i zawodowych.

Zadania doradcy zawodowego

w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie

• Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych.
  • Wskazywanie osobom zainteresowanym (młodzieży, rodzicom, nauczycielom) źródeł dodatkowej, rzetelnej informacji na temat ofert szkół.
  • Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom.
  •  Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, wspierających uczniów w świadomy planowaniu kariery i podjęciu roli zawodowej.
  • Kierowanie w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach  psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy.
  •  Współpraca z instytucjami wspierającymi ( Poradnia Psychologiczno –Pedagogiczna, Powiatowy Urząd Pracy, wojewódzka komenda OHP, zakłady doskonalenia zawodowego itp.).
  • Organizowanie spotkań z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych.
  •  Pomoc uczniom w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru szkoły, dalszego kierunku kształcenia czy zawodu.